12 Ağustos 2013 Pazartesi

İtalya Gezisi / Pisa & Floransa ✈

Herkese merhabaaa :)
Tatil dönüşü işe alışma sürecinde İtalya gezimize devam edip tatildeymişiz hissini uzatalım istedim :) İtalya'daki dördüncü günümüze Pisa gezimizle başlıyoruz. Tur kapsamında şehir gezisi yapmıyoruz, sadece meşhur Pisa Kulesi' ni görüp yolumuza devam ediyoruz. Eğikliğiyle ünlü bu kule aslında bu gördüğünüz koca katedralin çan kulesi, ama kendisi katedralden ünlü. Büyük ihtimalle zeminden kaynaklanan bu eğikliği olmasa bu katedral de kulesi de bu kadar ünlü olmayacak, etrafında doğru açıyı yakalayıp fotoğraf çektirebilmek için şekilden şekle giren turistler olmayacaktı :) Eğimi kendisine epey hava katmış :) Orada o standart pozları verip fotoğraf çekilmeye çalışması da, diğer turistleri izlemesi de çok eğlenceliydi :) Bu arada yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan kule yüksek bütçeli bir projeyle kurtarılmış ve artık eğilmeye devam etmiyor.

Dediğim gibi Pisa'da sadece kuleyi görüp rehberimizden tarihini dinledikten sonra yine rehberimizin önerileri doğrultusunda fotoğraflarımızı çekilip, hatıra olarak kendimize minik kuleler ve magnetler alarak Toscana bölgesinin başkenti olan Floransa'ya gitmek için yola çıkıyoruz. Pinokyo'nun yazarı Floransalı olduğu için Pisa ve Floransa'dan bol bol pinokyolu hediyelik eşya toplayıp çocukluğumuza dönüyoruz :)Sanat ve mimari tarihi açısından oldukça önemli isimlerin yaşadığı ve önemli yapıların bulunduğu Floransa'da ilk gördüğümüz yapı Santa Croce Bazilikası
Şehrin en önemli meydanı Signoria Meydanı ve bu meydandaki çok sayıda ünlü eserden biri olan Neptün Çeşmesi. Ortadaki heykel deniz tanrısı Neptün, etrafındakiler de atlar, deniz kızları ve başka erkek deniz tanrıları. Arkadaki bina ise Vecchio Sarayı.

Görsel alıntıdırVecchio Sarayı'nın girişinde iki önemli heykel yer alıyor. Soldaki heykel Michelangelo'nun 5,17 metrelik ünlü Davut heykeli. Aslında buradaki, heykelin replikası. Heykel zarar görmemesi için 1873'te sanat akademisine (Galleria dell'Accademia) taşınmış. Sağdaki heykel ise orijinal Herkül ve Zeus heykeliAdeta bir açık hava müzesi olan bu meydanın diğer önemli heykeli Perseus ve Medusa Heykeli. Üstteki heykelde Herkül'ün Zeus'un başını bastırdığını,alttaki heykelde de Medusa'nın başını koparan Perseus'u görüyoruz. Bu iki heykelden biri ülke içindeki başkaldırıları sindirmek için diğeri de dış dünyaya, komşu ülkelere göz dağı vermek içinmiş ama hangisi hangisiydi hatırlayamıyorum :)
Şehrin ünlü ailesi Medici ailesinin etkili üyerlerinden Cosimo Medici'nin heykeli.


Floransa'nın önemli meydanlarından Cumhuriyet Meydanı.


Floransa'nın ve Rönesans mimarisinin en önemli eserlerin biri olan Duomo (Santa Maria del Fiore)

Katedralin kubbesi benzerleri arasında ilk inşa edilen kubbeymiş


Son olarak Arno Nehri'ni uzun uzun izleyip ve üzerindeki Eski Köprü (Ponte Vecchio) 'den geçerek diğer taraftaki bir marketten alışveriş yaparak otobüsümüze gidiyoruz. Köprü şu an kuyumcular çarşısına ev sahipliği yapsa da aslında Medici ailesinin halkın içine karışmadan bir saraydan diğerine gidebilmelerini sağlayan gizli bir koridor bulunuyor. 

Floransa'da gezerken etraftaki Türklerin ilgisinden sıkılmış olan Gülse Murat Birsel çiftini hiç rahatsız etmeden uzaktan zoom yaparak bi fotoğraflarını çekip oradan uzaklaşıyoruz :p
Nehre ve köprüye son bir bakış ve Floransa'ya da veda ediyoruz :)Sevgiler..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder