24 Temmuz 2013 Çarşamba

İtalya Gezisi / Roma ✈

Bu yılki tatilimde güzel fotoğraflarım yoksa ben de geçen yılki İtalya tatilimin fotoğraflarımı bloğuma ekler, baktıkça hatırlarım dedim ve size bol fotoğraflı İtalya postları hazırlamaya karar verdim :) Evet profesyonel gezi fotoğrafları çekemiyorum, gezi postu yazma konusunda da deneyimli değilim ama gitme fırsatı bulamayanlara ufak bi gezi olsun, gitmek isteyenlere fikir olsun, gitmiş olanların da anıları tazelensin istedim :)

Biz İtalya'ya bir arkadaş grubu olarak tur aracılığıyla gitmiştik, 6 günlük turumuzun ilk 2 günlük kısmında Roma'da konakladık. Tur programında ilk gün Vezüv yanardağının lavları altında kalıp kül olan Pompei şehrine ayrılmıştı. Ama biz daha önce gitmiş olanlardan oraya gitmenize kesinlikle gerek yok uyarıları alınca tüm günümüzü tur kafilesinden bağımsız şekilde Roma'da geçirdik. Çok da iyi yapmışız çünkü ilerleyen günlerde tur kafilesindeki herkes Pompei'ye gittikleri için pişma olduklarını ve Roma'yı da yeterince gezemediklerini söylediler. Gerçekten de biz 2 günde Roma'ya doyamamışken tek bir gün hem de rehberle koşuşturarak Roma'nın tadını çıkarmanız mümkün değil. Tur ile gitmeyi düşünenler varsa duyurulur :)

İlk sabah erkenden uyanıp Roma'nın biraz dışındaki otelimizden ayrılıp merkeze giden belediye otobüsüne binerek Roma'nın merkezine attık kendimizi. Roma'da ulaşım oldukça rahat hiçbir yeri bilmesek de metro ve otobüsler ile gayet rahat ulaşabildik istediğimiz her yere :) Roma'da gezmek için Roma Pass almak en çıkarlı yol ;) Geçerli olduğu ilk 2 müze girişi ve 3 gün boyunca ulaşım  dahil, içinden harika bir Roma haritası da çıkıyor. Biz 30 euro ödemiştik şimdi biraz zam gelmiş sanırım, ilk başta çok gibi geliyor ama müze girişlerinde çoktan kara geçiyorsunuz, üstelik sonu görünmeyen bilet kuyruklarında beklemeden geçebiliyor olmak paha biçilemez :) Yolculuklarda da epey işinize yarıyor, aslında İtalyanlar otobüslerde bilet kullanmıyorlar genelde, şoförler bütün kapıları açıyor yolcuları almak için, bunun nedenini çok anlayamadık ama sorgulamadık da :D
    Evet kendimizi Roma merkeze atıp Roma Pass'lerimizi aldıktan sonra bir gezi planı hazırladık
 1. Colosseo ve Foro Romano(Kolezyum ve Roma Forumu)
 2. Pantheon ve Piazza di Navona (Panteon ve Navona Meydanı)
 3. Piazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri) ve  bizdeki adıyla Aşk Çeşmesi gerçek adıyla Fontana di Trevi yani Üçyol Çeşmesi 

Gittiğimiz bölgeleri haritada kabaca işaretledim, ilk gün epey yol katetmişiz :)İlk durağımız Kolezyum. Kolezyum ve çevresi her daim kalabalık, onlarca turist kafilesi dolanıyor etrafınızda. Üstelik bizim gibi temmuz ayında gittiyseniz sıcaktan fenalık da geçiriyorsunuz, bulduğunuz her çeşmenin altına kafanızı sokuyorsunuz, Roma'nın her köşesinde çeşme bulmanız mümkün, hepsinden olmasa da temiz su da içebiliyorsunuz, bu çeşmeler olmasaydı napardık bilmiyorum :) 

Sıcak da olsa kalabalık da olsa bu harika eserlerden etkilenmemek imkansız, ağzınız açık hayran hayran dolaşıp tadını çıkarmaya çalışyorsunuz :) Gerçekten çok etkileyici bir yapıydı.

                       Buyrun bakalıım  Dünya'nın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olan, geçmişte gladyatör oyunlarına                                                  ev sahipliği  yapmış, devasa arena Kolezyum ile gezimize başlıyoruuz..Sağda gördüğünüz tak ilk Hıristiyan İmparator Konstantin'in kazandığı bir zaferin anısına dikilmiş ve üzerinde önceki zaferlerin de betimlemelerini barındıran tarihi önemi büyük bir eser, Zafer Takı.

İkinci durağımız Roma Forumu, sıcakta gezmesi epey zor kocaman bir açık hava müzesi. Ama Roma'nın burada kurulduğunu bilince o yılları hayal ederek etrafta o zamanki insanlar dolaşıyormuş gibi düşünerek gezmek çok keyifli oluyor :)


 Forumda sıcaktan epey zorlandıktan sonra Kolezyum'un arka tarafında kalan bi cafede dinleip serin bişeyler içerek sonraki durağımız Pantheon'a doğru yola çıkıyoruz. Bu sırada etraftaki herşey tarihi olduğu için kafalarımız havada yürüyüp, karşımıza çıkan her kiliseye giriyoruz ve bir Pazar ayinine denk geliyoruz :)
Ve bir etkileyici devasa yapı daha, Pantheon. Antik Roma döneminde tapınak olarak inşa edilmiş, adı "Tüm tanrıların tapınağı" anlamına gelen bir sözcükten türemiş, daha sonraları kilise olarak kullanılmaya başlanmış, sade ve gerçekten devasa bir yapı. 


Bu dev yapının aydınlatması 43 metre çapındaki dev kubbesindeki bu delikle sağlanıyor. Sütunların büyüklüğü aşağıdaki fotoğrafta anlaşılıyordur umarım :)Benim Roma'da en sevdiğim yerlerden biri olan Navona Meydanı, cıvıl cıvıl, sanat dolu, güzel binalarla, cafe ve  restoranlarla çevrili çok hoş bir meydan.. Kendinizi gerçekten özgür hissedip sanat doluyorsunuz.. Hem huzurlu hem eğlenceli çok ama çok keyifli bir meydan.. Roma'ya gidildiğinde kesinlikle bu meydanda vakit geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum..
İsimlerimizin her harfini farklı bir sembolle ifade eden sanatçı amcanın eserinin tamamlanmamış hali :) Sol tarafta "DUYGU" kısmı görünüyor :)

Bu büyük meydanın önemli eserlerinden biri Fontana dei Fiumi yani Dört Nehir Çeşmesi. Çeşmenin etrafındaki 4 adam Nil, Tuna, Ganj ve Rio della Plata  nehirlerinden birini sembolize ediyor.Bu da civardaki cici dükkanlardan biri


bu renkli makarnalardan biz de almıştık :)Biraz da Roma sokaklarında dolaşalım :)


Bundan sonrası için bütün gün 40 derece sıcakta yürüdüğümüzden daha fazla gücümüz kalmadı ve otele dönüp dinlenip yenilenip tekrar çıkmaya karar verdik. Çok da iyi yapmışız. İspanyol merdivenleri ve Aşk Çeşmesi civarında mis gibi bir havada dolaştık ve çok güzel bir yaz akşamı geçirdik.

 veee meşhur Aşk Çeşmesi :)


Üç sokağın buluştuğu bir köşede, bir evin havuzu misali bir yer aslında , insan daha büyük,daha ferah bir yer bekliyor ne yalan söyliyeyim :) Şu fotoğrafı çekerken arkamızda binalar var aslında :) Ama orada vakit geçirmek, insan seslerine karışan su sesini dinlemek, o görkemli heykelleri izlemek ve havaya girmek çok keyifliydi :)


Bu da Aşk Çeşmesi'ne bütün arkadaşları için tek tek para atıp dileklerini tutan bendeniz :)


Kısa bir de Aşk Çeşmesi videosu ekledim sizler için :)


Buradan yürüyerek bir başka keyifli mekan olan İspanyol Merdivenleri'ne gidiyoruz. Yavaş yavaş akşam olurken dünyanın dört bir yanından gelmiş insanlarla birlikte oturup vakit geçirmek çok güzeldi..


Gelin Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri'ne bir de gece de göz atıp Roma'daki yorgun ama bir o kadar keyifli ilk günümüzü sonlandıralım :)


Evet tarih kokan, heykellerle sanatla dolu ilk günümüz böyle geçmişti, umarım sıkılmamış ve keyif almışsınızdır :)
Sevgiler..Not: İlk iki görsel alıntıdır.

4 yorum:

 1. İtalya en çok gitmek istediğim yerlerden bir tanesi.Mimariye ilgi duyan bir insan olarak İtalya diyorum.Çok güzel fotoğraflara bayıldım.En kısa zamanda ben istiyorum bende :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Teşekkür ederim beğenilmesine sevindim :)
   Evet özellikle Roma ve Floransa mimari açıdan gerçekten çok etkileyiciydi. Umarım en kısa zamanda dilediğin gibi bi İtalya gezisine çıkarsın ;)

   Sil
 2. Fotoğraflara bayıldım, harika bir tatil olmuş gerçekten :)

  theericaceae.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Yorumunuzu görünce girip tekrar fotoğraflarımıza baktım mutlu oldum, bunun için de ayrıca teşekkürler :)

   Sil